Na czym polega toczenie CNC

Kategoria: Blog

obrabianie CNC

Współcześnie coraz większa ilość zakładów przemysłowych stosuje nowoczesne technologie, umożliwiające osiągnięcie doskonałych efektów pracy. Jedną ze szczególnie cenionych technologii jest obróbka CNC. Urządzenie do obróbki wyposażone jest w mikrokomputer, który po odpowiednim zaprogramowaniu usuwa maleńkie części materiałów. Programując obrabiarkę CNC bierze się pod uwagę nie tylko projekt zamówiony przez klienta, ale również rodzaj materiału i jego chropowatość. Efektem jest nie tylko bardzo precyzyjne wykonanie, ale również szybki czas obróbki. Jednym z najważniejszych typów obróbki CNC jest toczenie.

Jak przebiega toczenie CNC

Toczenie CNC wykonywane jest przy pomocy specjalnych obrabiarek, które pod względem budowy nie różnią się zasadniczo od tradycyjnych urządzeń tego typu. Główną modyfikacją w ich działaniu jest zmiana sposobu sterowania elementami odpowiedzialnymi za obróbkę. Tokarki CNC sterowane są komputerowo, dzięki czemu wytwarzane elementy charakteryzują się wysoką precyzją wykonania. Komputer umożliwia również łatwe wykrywanie i korygowanie błędów oraz zapewnia zgodność z projektem. Tokarki CNC pozwalają na znaczne przyspieszenie procesu obróbki, ponieważ podczas programowania urządzenia bierze się pod uwagę nie tylko projekt elementu, ale również takie parametry jak: chropowatość materiału, jego twardość, etc. Ważny jest również fakt, że mniejsza ilość błędów i wysoka precyzja zmniejszają ilość odpadów, które powstają w procesie toczenia.

Kiedy stosuje się toczenie CNC

Obróbka CNC ma szerokie zastosowanie i wykorzystuje się ją w wielu zakładach przemysłowych. Świetnie sprawdza się w przypadku seryjnych zamówień, wymagających szybkiego i sprawnego wykonania dużej ilości identycznych elementów. Jednocześnie obróbki CNC można używać w podczas tworzenia indywidualnego projektu zwłaszcza wtedy, kiedy kluczowe znaczenie ma precyzja wykonania.