Na czym polega frezowanie CNC

Kategoria: Blog

frezowanie CNC

Współczesny rynek jest coraz bardziej wymagający. Ogólną tendencją jest dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Istotną kwestią w tym wypadku jest obróbka, która wymaga niezwykłej precyzji. Dlatego zmierzając do uzyskania maksymalnej dokładności kształtów, wymiarów i obrabianej powierzchni zaczęto stosować obrabianie CNC. Działanie obrabiarek CNC oparte jest na elektronicznym przetwarzaniu danych – opisywaniu odpowiednich elementów za pomocą funkcji oraz przekształcaniu sformułowanych, za pomocą systemu binarnego oraz impulsów elektrycznych, parametrów na ruch elementów tnących. Obróbkę skrawaniem CNC wykorzystuje się między innymi w lotnictwie, motoryzacji, elektronice, automatyce, a nawet w medycynie. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki skrawaniem jest frezowanie. Polega ono nie tylko na nadawaniu różnych kształtów przedmiotom, ale także na wykańczaniu, ozdabianiu i tworzeniu łączeń.

Jak przebiega frezowanie CNC

Frezowanie CNC jest to rodzaj obróbki skrawaniem, umożliwiające obrabianie płaszczyzn, kanalików, uzębień, rowków czy też powierzchni kształtowych. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy, podczas, kiedy ruch posuwny jest wykonywany przez narzędzie bądź obrabiany przedmiot. W czasie frezowania, ostrza narzędzi wykonują swój ruch jedno po drugim, a nie w tym samym czasie. Frezowanie CNC podzielić można na trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniego projektu w komputerze. Następnie jest on przetwarzany, tak aby miał postać planu sterowania narzędziami, po czym następuje obróbka tworzywa.

Czym różni się frezarka CNC od frezarki manualnej

Pod względem budowy frezarki CNC nie różnią się zbytnio od tych ze sterowaniem manualnym. Główna rozbieżność polega na sposobie sterowania elementami odpowiedzialnymi za obróbkę. Każdy ruch obrabiarki CNC kontrolowany jest przez komputer zewnętrzny. Także każdy manewr jest precyzyjnie określony. Różnice pojawiają się już podczas wprowadzania danych wejściowych. W przypadku frezarki  manualnej, to pracownik techniczny ręcznie nastawia maszynę oraz umieszcza w niej elementy. Natomiast obrabiarki precyzyjne nie wymagają ręcznego wprowadzania danych, są one powiem wpisywane z klawiatury oraz przechowywane w pamięci zewnętrznej albo na twardym dysku maszyny.