Koła zębate – zastosowanie

Kategoria: Blog

zębatka

Koło zębate jest podstawowym elementem każdej przekładni zębatej. Wchodzi również w skład takich mechanizmów jak sprzęgło czy pompa zębata. Koło zębate zbudowane jest z trzech podstawowych części, czyli zębatego wieńca, piasty oraz łącznika.  W niektórych kołach zębatych, szczególnie tych o niewielkiej liczbie zębów i małej średnicy, nie występuje łącznik, a wieniec zębaty spełnia jednocześnie rolę piasty. Ten rodzaj koła zębatego nazywa się zębnikiem. Zębnik nacięty jest często bezpośrednio na wale i tworzy z nim integralną całość lub osadzony jest na nim za pomocą połączenia wciskowego.

Zastosowanie kół zębatych

Koła zębate mają zastosowanie w wielu dziedzinach i mechanizmach. Koło zębate można znaleźć zarówno w tradycyjnym zegarku, samochodzie, a także w podstawowych układach napędowych i wielkich turbinach. Wykorzystuje się je również w maszynach rolniczych i podstawowych urządzeniach gospodarstwa domowego. Aby mechanizmy z zastosowaniem kół zębatych były funkcjonalne i niezawodne, konieczny jest prawidłowy ich dobór. Odpowiednio działające koła zębate przenoszą ruch w sposób równomierny i stały, dają pewność i niezawodność ruchu, działają nie powodując hałasu oraz mają duże możliwości eksploatacyjne.

Koło zębate – podstawowy element przekładni zębatej

Przekładnia zębata działa dzięki użyciu w jej konstrukcji kół zębatych. Same przekładnie są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań. Charakteryzują się one prostotą wykonania i łatwością obsługi, są małe i poręczne oraz prawie stuprocentową sprawnością mechanizmów. Oczywiście, aby tak było konieczny jest odpowiedni dobór kół zębatych. Dobór najlepiej polecić specjaliście. Wykonają one bowiem najbardziej precyzyjne obliczenia, które dostosują rozwiązania do wymagań i zapewnią maksymalną funkcjonalność konstrukcji.