Historia i rozwój przekładni zębatych

Kategoria: Blog

Koła zębate znane były już przed kilku tysiącami lat. Prymitywna postać mechanizmu kół zębatych znana i wykorzystywana była w starożytności.  Współcześnie technika ta została opanowana do perfekcji i jest podstawą działania wielu mechanizmów. Opiera się ona na przenoszeniu napędu za pośrednictwem zazębiających się kół zębatych.

Największy rozwój przekładni zębatych

Przez wieki przekładnie zębate były kojarzone przede wszystkim z zegarmistrzostwem. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, w momencie pracy i wynalezienia maszyny parowej przekładnie zaczęły mieć większe znaczenie. Dalszy ich rozwój wiąże się z wynalezieniem szybkoobrotowego silnika elektrycznego, turbiny parowej, a wreszcie samochodu. Jednakże zwrotnym punktem w rozwoju przekładni zębatych i ich zastosowania stało się wynalezienie odpowiednio dokładnych metod obróbki i wysoko wydajnych materiałów narzędziowych. Wszystko to miało miejsce na przełomie wieku XIX i XX oraz w pierwszej i drugiej dekadzie XX wieku.

Zastosowanie przekładni zębatych

Przekładnie zębate zawdzięczają swój stały rozwój niezmienności parametru, jakim jest przełożenie. Drugim ważnym czynnikiem, jest fakt, że sprawność zazębienia dobrze wykonanej i właściwie zmontowanej przekładni jest bardzo duża. Ponadto skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi ma niewielkie wymiary w porównaniu z innymi przekładniami do przenoszenia tej samej mocy. Wskutek tego przekładnie zębate znalazły zastosowanie w wielu mechanizmach. Można je spotkać nie tylko w pojazdach mechanicznych, silnikach spalinowych, samolotach, okrętach, dźwigach, młynach, obrabiarkach itd., ale również w maszynach rolniczych i sprzętach domowego użytku. Warto również zauważyć, że w nowoczesnym budownictwie przekładni przeznaczonej do przenoszenia dużych mocy i obciążeń istnieje dążenie do dużej ekonomii konstrukcji.