Obrabianie CNC

Kategoria: Blog

obrabianie CNC

Przetwarzanie i obrabianie metalu jest bardzo starym rzemiosłem, który stał się kanwą do przemysłu. Metalowe elementy znajdują się niemalże wszędzie. Są częścią urządzeń, maszyn i elementów konstrukcji. Aby mogły odpowiednio spełniać swoją rolę, muszą charakteryzować się odpowiednim kształtem, rozmiarem oraz wytrzymałością. Wytwarzanie przedmiotów z metalu to ciężka i czasem niebezpieczna praca. Współcześnie wykorzystuje się do niej maszyny. Dużym skokiem technologicznym dla produkcji metalurgicznej było wynalezienie obrabiarek CNC.

Jakie obrabiarki wyróżniamy

Obrabiarka może być sterowania ręcznie, półautomatycznie i automatycznie. W przypadku sterowania automatycznego wszystkie czynności główne i pomocnicze związane z obróbką, włącznie z mocowaniem i zdejmowaniem przedmiotu obrabianego są wykonywane samoczynnie bez udziału człowieka. Do takiego typu należy obrabiarka CNC czyli sterowana numerycznie. Urządzenie to przetwarza wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na ruchy robocze. Obrabiarki CNC pojawiły się w branży metalowej niemalże 70 lat temu. Przyczyniły się one do automatyzacji pracy oraz niezwykle przyspieszyły rozwój tej gałęzi przemysłu. Pozwalają one na szybkie, solidne i precyzyjne tworzenie elementów do przedmiotów codziennego użytku, np. samochodów, sprzętów AGD, a także elementów konstrukcyjnych do branży budowlanej.

Działanie obrabiarek CNC

Obrabiarka CNC składa się z nośnika danych, przetwornika danych oraz napędu. Nośnik danych jest urządzeniem wejściowym, które zawiera informacje sterujące w formie taśm dyskietek, kart, etc. Przetwornik zajmuje się przetwarzaniem informacji uzyskanych z nośnika na sygnały sterujące napędami. Napędy odpowiedzialne są z kolei za sterowanie osiami przesuwu i wrzeciona. Przemieszczenia zostają zmierzone, a następnie wracają do przetwornika. Pozwala to na zmianę położenia w układzie współrzędnych w trzech wymiarach X,Y,X i wykonywanie kolejnych ruchów urządzenia. Innymi słowy obrabiarka CNC działa na podstawie przetwarzania danych cyfrowych na ruch o określonych parametrach.